Doğanyol Haber - Üst
Doğanyol Haber
   
Doğanyol Haber

Arama


Gelişmiş Arama


doganyol haber- desteklediklerimiz
Ramazan BAYRAK

DİLİMİZ

22 Ağustos 2013 00:41

     Çinli filozof Konfüçyüs'e sorarlar: “Bir ülkeyi idare etmeye çağrılsaydınız, yapacağınız ilk iş ne olurdu?”
 
Konfüçyüs cevap vermiş: “İşe önce dili düzeltmekle başlardım. Çünkü, dil bozulursa kelimeler düşünceleri anlatamaz. Düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken işler yapılmaz. Görevler gereği gibi yapılmazsa, töre ve düzen bozulur. Töre ve düzen bozulursa, adalet yoldan sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. Bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir.”
    
     Günümüzde dünyanın dört büyük imparatorluk dili vardır.Bunlar Latince, Arapça, İngilizce ve Türkçe'dir.İmparatorluk dilleri,milletlerin hakim oldukları topraklardan vergi alır gibi kelime de alırlar.Bu alışın bir ölçüsü de yoktur.

   İmparatorluk dilleri,bir taraftan kendi kültür ve iktidarlarını bu ülkelere yayar;dünyanın dört bucağında kendi hükümlerinin geçtiğini görüp kendi dillerinin konuşulduğunu duymanın;kendi bayraklarının dalgalandığını görmenin hazzını ve gururunu yaşarlar.Bir yandan da bu ülkelerden derledikleri kelimeleri kendi dillerinin estetiğine ve gramerine göre millileştirerek kendi kelimeleri yaparlar.

  İmparatorluk dillerinin hiçbiri bu yüzden özdil değilidir. Yeryüzünde hiçbir kültür ve medeniyet dili,hiçbir zaman özdil olmak basitliğine iltifat etmemiştir.İngilizce modern bir lisan olarak,imparatorluk dili olmanın bütün hazzını ve gururunu yudum yudum tadabilimiş bir dildir. İngilizlerin:

  -Bahtiyardır o İngilizce ki onda her dilden bir kelime vardır.

Bu deyiş şuurlu bir imparatorluk anlayışının ifadesidir.İngiliz dili,şu son asırlarda, dünyanın beş kıt'ası üzerinde lisani bir hakimiyet kurmuştur;bu dili oluşturan millet o beş kıtaya söz geçirmiş, bu arada kıtaların beşinden de kelime derleyerek,insanlık tarihine dünyanın en zengin,en renkli ve en medeni dillerinden birini kazandırmıştır.Daha şu ikinci cihan harbinde İngilizce'ye Japonca'dan binlerce kelime alınması ve kelimelere İngiliz nüfus kağıdının verilmesi,bu ileri anlayışın yepyeni bir tecellisidir.

Şimdi,diğer bir imparatorluk dili olan Türkçe'ye gelelim:

  Türkçemize musallat olanların kasıtlı bir şekilde görmek istemedikleri bir hakikat de budur ki,Türkçe,daha Orta Asya'da ki kuruluş asırlarında bile,özdil değil imparatorluk dili'ydi. Milletlerin olduğu gibi kelimelerin de tarihi vardır.

   Bir milletin ataları,asırlarca o kelimelerle duymuş,onlarla düşünmüş;birbirlerini ve evlatlarını o kelimelerle sevmiş ve bu kelimeleri tamamıyla milli bir sanatla işleyip Türk yapmışsa,evlatlar artık o kelimelere düşman kesilemezler.Atalarının konuştuğu dili anlamayan bir neslin akıbeti parlak olmaz.Özgürlüğünü yitiren şerefini;şerefini yitiren,namusunu yitirir.

    Şu fânî dünyâ saadetleri içinde hiçbir şey‚ âzîz Türk çocuklarına Türk dilini öğretmek kadar güzel hizmet değildir.

Vatan çocuklarına bir milletin yarattığı ve yaşattığı dili‚ bütün güzellikleri‚ incelikleri‚ yücelikleri ve güzel sesleriyle öğretmek…

Onları‚ böyle bir dilin sihirli ifâdelerine yükselterek her an‚ daha çok duyan‚ düşünen ve anlayan insanlar olarak yetiştirmek…

Dilin‚ böylesine tılsımlı araç olduğunu bilmek ve bütün bunları‚ bilerek‚ severek yapmak…

Burada cesaretle söyleyebilirim ki yeryüzünde nice insan‚ böyle büyük bir sanatın‚ böyle şerefli bir hizmetin vazifelisi olduğunu düşünmemiştir. Çünkü bilindiği ve zannedildiği gibi‚ bu güzel hizmet‚ yalnız dil ve edebiyat hocalarının görevi değildir. Öğretmenler‚ hangi dersin hocası olurlarsa olsunlar‚ Türk çocuklarına her şeyden çok Türkçeyi öğretecek‚ onlara‚ anadillerinin ses ve söz güzelliklerinden‚ ifâde ve mânâ zenginliklerinden güfteler ve besteler vereceklerdir. Öğretmen değil de anne ve baba iseniz‚ abla ve ağabey iseniz‚ bu sizin daha sevgili görevinizdir. Yavrularınıza‚ sözlerini halk dehâsının yarattığı ve bestesi yine halk sanatçısından yükselen ninni'ler söylemekten başlayarak‚ öğreteceğiniz en güzel şey‚ Türkçe'dir.*

*N.Sami Banarlı - Türkçe'nin Sırları adlı eserinden iktibas edilmiştir.

                                                                                

 

Yazar Adi: Ramazan BAYRAK

  Yorum Sayisi : 0

Yorum Yaz Yorum Yaz | Tavsiye Et Arkadasina Tavsiye Et | Yazdyrylabilir Sayfa  Sayfayi Yazdir | Yazdyrylabilir Sayfa  Yukari Çik

Bu Yazarin Önceki Yazilari

Son HaberlerKredi Dosya Masraflarını Geri Alma ve ..
Alaaddin OĞUZALP
Alaaddin OĞUZALP
DİLİMİZ
Ramazan BAYRAK
Ramazan BAYRAK
Çaresizlik Öğrenilir mi?
Uğur ASLAN
Uğur ASLAN
Kayısının Donması Engellenemez mi?
Fehmi SOLMAZ
Fehmi SOLMAZ
Çanakkale Ruhu
Mustafa CONGER
Mustafa CONGER
Yangınlar ve Korunma Yolları
İbrahim GÜL
İbrahim GÜL

Anket

Yapım Aşamasında


Tüm Anketler

Yazarlık Başvurusu
Günlük Gazete

Hürriyet Sabah Milliyet
Yeni ?afak Türkiye Zaman
Ak?am Gözcü Posta

Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Künye | Başvuru | Reklam | Yasal Uyarı| giyim sepeti yenilist||
Malatya Doğanyol Haber Ajansı © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.