Doğanyol Haber - Üst
Doğanyol Haber
   
Doğanyol Haber

Arama


Gelişmiş Arama


doganyol haber- desteklediklerimiz
Fehmi SOLMAZ

Kayısının Donması Engellenemez mi?

03 Eylül 2010 16:26

Kayısı üreticilerinin en büyük korkusu kayısının o yıl mahsül vermemesi veya mahsülün İlkbahar’da hava şartlarından dolayı donması.

Birincisi elbette önlenemez bir durum ama ikincisi teknoloji yardımı ile önlenebilir!

Geçenlerde iftar alışverişi için gitmiş olduğum marketten bir paket kuru kayısı aldım. Paketin üzerinde bulunan “Made in Turkey” etiketi elbetteki gururlandırdı beni. Her ne kadar Malatya yazmıyor olasada o paketin “Kayısı Diyarı” Malatyamıza ait olduğundan hiç bir şüphem yok tabiki.

Malatya’mızın en büyük gelir kaynağı bu muhteşem mevyedir. Dünya kayısı ihracatında Türkiye birinci sırada yer almakta Amerika ve Avrupa gibi büyük iki pazarı elinde bulundurmaktadır.

Peki bu ürünü elde etmek kolay mı veya maliyeti düşük mü? Elbetteki hayır! Kayısı yetiştiricileri bir yıl boyunca ürün elde edebilmek icin bir çok emek ve para harcamaktadırlar ancak İlkbahar’da hava sıcaklığının bir anda normal seviyenin altına düşmesi tüm kayısıların donmasına sebebiyet vermektedir. Bu dramatik olay hemen hemen her yıl yasanmaktadır. Olumsuz hava koşulu kayısı yetiştiricileri icin büyük bir maddi kayip ile sonuçlanmaktadır. Acaba buna bir çözüm bulamaz mıyız? Teknolojiyi gerektiği kadar kullanmadıgımız için mi bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalıyoruz?

Ben şuan Amerika’nin California eyaletindeyim. Bulunduğum şehir avakado ve limon bahçeleri ile çevrilmiş durumda. Bu bahçelerde her 10 hectar arasında ortalama on metre uzunlugunde fanlar var. İlk başta bunların elektirik üretmek için kullanılan ruzgar gülü olduklarını düşündüm ama araştırdım ki bunlar makinalar elektirik ile çalışıyorlar ve görevleri hava akımını sağlayarak meyvelerin donmasını engellemek. Yani hava sıcaklıgının normal seviyenin altına düştüğü zaman bu fanlar devreye giriyor ve hava sülkülasyonu yaparak ılık havanın aşağıya inmesine ve bu sayede meyvelerin normal sıcaklıkta kalmalarına yardımcı oluyorlar.

Normal sanayi motoru ile çalışan bu basit makinalar avakado ve limon yetiştiricilerinin zarara ugramasını engelliyor. Peki bunlardan Malatya’da niye yok? Niye işimizi şansa bırakıyoruz? Türkiye gerçekten tarımsal üretime uygun topraklar sahip. Ama yeterli teknoloji kullanılmadığı için üretim hacmi düşük kalıyor bu da çiftçi başta olmak üzere tüm ülke ekonomisini etkiliyor. İnşallah bu yönde hızlı ve başarılı gelişmeler bir an önce başlar. 

 

Yazar Adi: Fehmi SOLMAZ

  Yorum Sayisi : 1

Yorum Yaz Yorum Yaz | Tavsiye Et Arkadasina Tavsiye Et | Yazdyrylabilir Sayfa  Sayfayi Yazdir | Yazdyrylabilir Sayfa  Yukari Çik

YORUMLAR (1) Adet


mahmut AKKOYUN

fehmi kardeşimişimin tespitlerine katılıyor kendisine başarılar diliyorum.

[ 25 Mayıs 2012 13:47 ]

Diğer Tüm Yorumlar


Bu Yazarin Önceki Yazilari

Son HaberlerKredi Dosya Masraflarını Geri Alma ve ..
Alaaddin OĞUZALP
Alaaddin OĞUZALP
DİLİMİZ
Ramazan BAYRAK
Ramazan BAYRAK
Çaresizlik Öğrenilir mi?
Uğur ASLAN
Uğur ASLAN
Kayısının Donması Engellenemez mi?
Fehmi SOLMAZ
Fehmi SOLMAZ
Çanakkale Ruhu
Mustafa CONGER
Mustafa CONGER
Yangınlar ve Korunma Yolları
İbrahim GÜL
İbrahim GÜL

Anket

Yapım Aşamasında


Tüm Anketler

Yazarlık Başvurusu
Günlük Gazete

Hürriyet Sabah Milliyet
Yeni ?afak Türkiye Zaman
Ak?am Gözcü Posta

Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Künye | Başvuru | Reklam | Yasal Uyarı| giyim sepeti yenilist||
Malatya Doğanyol Haber Ajansı © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.