Detayli Puan Durumu Tablosu
Doğanyol Haber - Üst
Doğanyol Haber
   
Doğanyol Haber

Arama


Gelişmiş Arama


doganyol haber- desteklediklerimiz

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

30 Kasım 2017 21:48

Herkes tarafından yaşanan diş ağrıları birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir.

  Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

   Herkes tarafından yaşanan diş ağrıları birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir. İlk başlarda çok önemsenmeyen ağrılar zamanla katlanılamaz rahatsızlıklara ve şikayetlere neden olamaktadır. Diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar ağrının en büyük kaynaklarında bir tanesidir. Bunun yanında diş minelerinin aşınmaya uğraması, dişlerde meydana gelen çürükler, dişlerde oluşan kemik kayıpları, yanlış yapılmış protezler, yanlış yapılmış dolgular, geceleri diş sıkma ve gıcırdatmalar, diş sinirlerinden kaynaklı ağrılar gibi nedenleri sıralayabiliriz.

   Çoğu insan bir hekime görünmesi gerektiğini bilse de doktor korkuları yüzünden muayene olmaktan çekinirler ve bu ağrılar kişinin günlük yaşantılarında olumsuz etkiler yaşatmaya başlar. İhmal edilen diş ağrıları zamanla enfeksiyon oluşumuna neden olur. Diş çürüğü apse yaparak yüzde şişmelere neden olur. Dişteki çürüğün koku yapması durumunda ise bir süre sonra mide uyarılarak kişilerde mide bulantısına dönüşebilir.Evde uygulanacak bazı yöntemler ile bu diş ağrılarının hafifletilmesi mümkündür. Yine de çok zaman kaybetmeden bir Dişhekimine başvurulması gerekmektedir.

·         Çürük dişlerin arasında kalan yemek artıkları şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Bunun için öncelikle yapacağınız işlem dişlerinizi fırçalamak olmalıdır. Ağrıya sebebiyet veren yemek artıklarının fırçalanma sonucu çıkarılması dişlerde bir rahatlama sağlayacaktır.

·         Diş ipi yardımı ile dişlerin arasında kalan yemek artıkları temizlenmelidir.

·         Zonklama gibi şiddetli ağrılar oluyorsa tuzlu su ile hazırlayacağınız gargara kalıcı olmasa bile geçici bir rahatlama sağlayacaktır.

·         Dişlerin bakterilerden arındırılıp desenfekte edilmesi ve şişliklerin azaltılması için sirkeli su karışımı ile hazırlayacağınız gargara da kişilerde rahatlama sağlayarak ağrıların bir süre de olsa uyuşmasına yardımcı olacaktır.

·         Bazı yerlerde alkol ve kolonyo uygulanması sık sık karşımıza çıksa da kullanımı çok fazla tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu uygulamalar bölgelerde tahrişe neden olabilirler ve ağız içerinde alkol kaynaklı yanık oluşturabilirler. Bunların yerine içeriğinde anestezik ve antiseptik maddeler bulunduran karanfil yağı önerilir. Eskilerden günümüze kadar gelmiş olan bu yöntem enfeksiyon tedavilerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Diş macunlarının içerisinde de bulunan eugenol denilen bir madde içerir ve bu madde sayesinde bakteriler temizlenir. Ağrıyan bölgeye koyacağımız kuru karanfil bir süre sonra o bölgede uyuşma sağlayarak ağrının seyrini azaltacaktır.

·         Bazı durumlarda kişilerin ağrıyan diş bölgesine soğuk ve ya sıcak kompres uygulamaları yapmaları ağrılarında hafifleme sağlamaktadır.

·         Geceleri artan diş ağrılarını hafifletmek için yatarken yüksek yastık kullanımı da ağrılarda azalma sağlamaktadır.

·         Çürük dişler üzerine uygulanan sarımsak ağrıya neden olan bakterileri yok eder.

·         Uyuşturma özelliği olmasa da çörek otunun düzenli kullanılması durumda da ağrıya neden olan sebeplerin giderilmesinde fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

·         Diş etleri ve dişlerde meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde etkili olan doğal antibiyotiklerden bir tanesi de buğday çimi suyudur. Ağızdaki bakterilerin artmasını önlemektedir.

·         Güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar olan karabiber de diş ağrısıne ne iyi gelir sorusuna yanıt olacaktır. Karabiber diş ağrılarının azalmasında etkilidir.

·         Ağrıyan diş ile soğan çiğnemek de diş ağrılarına neden olan mikropların giderilmesini sağlayarak ağrıyı hafifletecektir. Eğer ağrının şiddetinden dolayı soğanı çiğneyemiyorsanız zarı alınmış soğan parçasını dişinizin üzerine koyarak bir süre bekletebilirsiniz.

Yorum Yaz Yorum Yaz | Tavsiye Et Arkadasina Tavsiye Et | Yazdyrylabilir Sayfa  Sayfayi Yazdir | Yazdyrylabilir Sayfa  Yukari Çik

Sağlık

En Çok Okunan HaberlerKredi Dosya Masraflarını Geri Alma ve ..
Alaaddin OĞUZALP
Alaaddin OĞUZALP
DİLİMİZ
Ramazan BAYRAK
Ramazan BAYRAK
Çaresizlik Öğrenilir mi?
Uğur ASLAN
Uğur ASLAN
Kayısının Donması Engellenemez mi?
Fehmi SOLMAZ
Fehmi SOLMAZ
Çanakkale Ruhu
Mustafa CONGER
Mustafa CONGER
Yangınlar ve Korunma Yolları
İbrahim GÜL
İbrahim GÜL

Anket

Yapım Aşamasında


Tüm Anketler

Yazarlık Başvurusu Günlük Gazete

Hürriyet Sabah Milliyet
Yeni ?afak Türkiye Zaman
Ak?am Gözcü Posta

Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Künye | Başvuru | Reklam | Yasal Uyarı| giyim sepeti yenilist||
Malatya Doğanyol Haber Ajansı © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.