Detayli Puan Durumu Tablosu
Doğanyol Haber - Üst
Doğanyol Haber
   
Doğanyol Haber

Arama


Gelişmiş Arama


doganyol haber- desteklediklerimiz

Malatya Enerji Katıyor

08 Mayıs 2016 13:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da toplu açılış törenine katıldı. Malatya, ne zaman geldiysem, bu coşkuyu gördüğüm yer. Malatya, enerjiye enerji katan ilimiz. Hep buradan farklı döndük diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da toplu açılış törenine katıldı. Büyükşehir Belediyesi yanındaki miting alanında açılıştan önce konuşan Erdoğan, “Malatya, ne zaman geldiysem, bu coşkuyu gördüğüm yer. Malatya, enerjiye enerji katan ilimiz. Hep buradan farklı döndük.” diye konuştu.

Malatya’ya geldikten sonra ilk olarak İnönü Kışlası olarak bilinen 2. Ordu Karargahı’nı ziyaret eden, daha sonra Valilik ziyaretinde bulunan Erdoğan, saat 15.00 olarak planlanan toplu açılış töreninin yapılacağı alana saat 15.45 sıralarında intikal etti.

Burada Cumhurbaşkanından önce, sırasıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Vali Süleyman Kamçı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım söz alarak konuştular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, saat 16.23’te kürsüye geldi ve 20 dakika süren konuşmasının ilk bölümünde şunları söyledi:

“Sevgili Malatyalılar, değerli kardeşlerim. Sizleri en kalbi duygularımla, hasret ve muhabbetle selamlıyorum. Sizin Allah’ınıza gurban. Sizin bu aşkınız heyecanınız herşeye değer. Malatya, ne zaman geldiysem, bu coşkuyu gördüğüm yer. Malatya, enerjiye enerji katan ilimiz. Hep buradan farklı döndük. Bugün yine farklı döneceğiz, ona inanıyorum. Açılışını yaptığımız 460 trilyon olan kamu ve belediye yatırımlarının, şehrimize ve tüm Malatyalı kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum.

Allahıma hamdolsun. Malatya’ya hiçbir zaman eli boş gelmedik.

Bütün bu açılışlarla beraber bugün Malatya’da bir başka heyecanı yaşıyoruz. Tüm yatırımların Malatyalı kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum. Ne diyor, o güzel Malatya türküsünde. Mail oldum dostun tatlı diline, hayran oldum bağda biten gülen bitine, selam verdim onun güzel iline, ne keremdir dostum cemalim görem. Biz de Malatya’nın insanına, tabiatına, dağına taşına mail olduğumuz için her fırsatta buraya geliyor, hem cemalinizi görüyor, hem de yüreğinizin sıcaklığını görüyoruz. Dostluğunuz, sıcaklığınız, ahde vefanız için size şükranlarımı sunuyorum.”

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açılışını yaptığımız 460 trilyon olan kamu ve belediye yatırımlarının şehrimize tüm Malatyalılara hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu eserler arasında Milli Eğitim Bakanlığı’mızca şehrimize kazandırılan derslikler öğrenci yurtları pansiyon iki adet spor salonu bulunuyor. Ulaştırma Bakanlığımız 154 trilyonluk bir yatırımla Malatya – Yeşilyurt – Çelikhan’da yol, Arapgir’de çevreyolu projelerini tamamladı.  Sağlık bakanlığımız Doğanşehir ve Akçadağ’a yeni devlet hastaneleri kazandırdı. TOKİ 308 konut ile bunların alt yapılarını, çevre düzenlemelerini, sosyal donatılarını inşa etti.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’mız Toplum Merkezi Hizmet Binası, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız İş Geliştirme Merkezi yaptı. Bu yatırımların resmi açılışını bugün yapıyoruz. Allah’ıma hamdolsun Malatya’ya hiçbir zaman eli boş gelmedik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız MTA için bölge hizmet binası inşa etmenin yanı sıra trafo merkezlerini kurdu.  Vakıflar Genel Müdürlüğü Şakir Paşa Cami’mizi restorasyon çalışmamızı tamamladı.  Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığımız Tavuk yetiştiricilerine yönelik soğuk hava depoları, valiliğimiz sulama göletleri inşa etti.  Organize Sanayi Bölgemizde alt yapı çalışmaları yürütüldü. Bu yatırımların açılışını da resmen yapıyoruz. Belediye başkanlarımız yaşam ve spor merkezi, sanat sokağı, kültür adası, nikah sarayı, park ve biyolojik gölet, Kernek Külliyesi, çevre ve yeşil alan düzenlemeleri trafik eğitim parkı, kültür sanat merkezi gibi toplam 101 milyon TL’yi bulan yatırımları tamamladık. Kardeşlerim bütün bu açılışlarla beraber bugün Malatya’da bir başka heyecanı yaşıyoruz. Tüm bu yatırımların Malatyalı kardeşlerime hayırlı olmasını temenni ediyorum. Battalgazinin torunları hem şehirlerine hem ülkelerine hem de kendilerine hizmet edenlere sahip çıktılarını bir kez daha gösterdiler. Bu vesileyle ülkesinin ve Malatya’nın beraberliği için hayatını ortaya koymaktan çekinmeyen az önce sevgili refikalarını gördüm, valilikte görüştük; Hamido’yu ve kendisiyle birlikte katledilen aile fertlerini rahmetle anıyorum. İsmi adeta Malatya ile özdeşleşen Türkiye’nin demokrasi ile kalkınma mücadelesine çok büyük katkılar sağlamış Turgut Özal’ı da rahmetle yad ediyorum” dedi ve hemşehrimiz, 2. Cumhurbaşkanı merhum İsmet İnönü’yü yine anmadı.

“MALATYA’MIZ 13 ŞEHİT VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’nın ülkesine ve milletine sahip çıkma noktasında en önde yer aldığını ve Temmuz ayından beri süren terör operasyonlarında 13 şehit verdiğini kaydederek, Malatya’nın teröre karşı teröre en net en sert tepkiyi veren şehirlerin başında geldiğini ifade etti.

Erdoğan, “Terör operasyonlarında Malatya’mız 13 şehit verdi. 13 kahraman ecdatlarının yaptığı gibi vatanları uğruna hayatlarına kaybettiler, şehit oldular. Malatyalı şehitlerimizin her birine rahmet diliyorum. Malatya’nın kahraman evlatları bu zor günlerde de şehitler tepesini boş bırakmadı. Rabbim bölgede görev yapan askerlerimizin, polislerimizin, korucularımızın tamamını muhafaza etsin” dedi.

İslam dünyasının gözünün Türkiye’de olduğunu dile getiren Erdoğan, “Çukur siyasetiyle Türkiye’yi bölmeye, parçalamaya çalışanlara inat biz, kapılarımızı tüm dünyaya açıyoruz. İslam dünyası Türkiye’ye bakıyor. Türkiye’de size bakıyor. Gerektiğinde tüm dünyaya meydan okurken, arkamda ülkemizin tamamının özellikle de Malatyalı kardeşlerimin olduğunu biliyorum.” dedi.

“HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLACAĞIZ..”

Erdoğan, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ dediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Dört sütun üzerinde yükselen bir Türkiye. Eğer bunlardan birisi sallanırsa inanın bana bizi bu topraklarda bir gün dahi yaşatmazlar. Onun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Tek millet diyoruz; Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Abaza’sıyla, Boşnak’ıyla, Roman’ıyla, Arnavut’uyla Türkiye’deki 79 milyonla biz tek milletiz. Bizi ayıramayacaklar. Bizi bölemeyecekler. Bizi ayırmak, bölmek isteyenler bunun bedelini Temmuz’dan beri ödedikleri gibi, kazdıkları çukurlarda kendileri gömülecekler” diye konuştu.

“ÜLKEMİN İÇİNİ KARIŞTIRIYOR”

Türkiye topraklarında asla operasyon yapılamayacağını kaydeden Erdoğan, “Tek bayrak işte bu. Bayrağımıza eş bayrak yok. Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız her yıldız bir şehittir. Şehitlerimiz var ama bilesiniz ki şuanda binlerce de teröristi Allah’ın izniyle onları o çukurlara gömdük. Üç,tek vatan. 780 bin kilometre kareyle tek vatan. Bu vatan topraklarında operasyon yapılamaz. Boşuna heveslenmesinler. Bu vatan toprakları, Türkiye Cumhuriyeti vatan topraklarıdır ve burada operasyon yok. Dört, tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka bir devlet asla. Neymiş o, paralel devlet. Boşuna heveslenmesinler. İşte Amerika’da kendilerine 400 dönüm yer vermişler. Herhalde onların devleti orası. Ne olacak. Biz diyoruz ki, legal görünüm altında illegal çalışmaları yapan bu kişiyi ya deport edin veyahut bize gönderin. Oradan ülkemin içini karıştırıyor. Gereği neyse biz bunu yapıyoruz ve yapacağız. Bir kısmı kaçıp Amerika’ya gidiyor Avrupa’ya gidiyor, bir kısmı da şuan da hapishanede yaşıyor” diye konuştu.

“ACI TABLOYLA KARŞI KARŞIYAYIZ..”

Suriye rejimine sert sözlerle yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu coğrafyayı kana ve ateşe boğanlar kardeşi kardeşe kırdırıyorlar. Bakıyorsunuz öldüren ‘Allahu Ekber’ diye öldürüyor, ölen ‘Allahu Ekber’ diye ölüyor. Maalesef böyle bir acı tabloyla karşı karşıyayız. Bölge insanının başına musallat giren terör örgütlerinin tek zararı Müslümanlara olmuştur ama sorsanız cihat ediyorlar, İslam için savaşıyorlar. Batı ülkeleri bölgeye demokrasi getirmek istediklerini söylüyorlar. Sonra bakıyorsunuz demokratik yollarla iş başına gelenleri deviren darbecileri kırmızı halılarla karşılıyor hürmette kusur etmiyorlar. Sahip oldukları enerji kaynakları sayesinde refah içinde yaşaması gereken ülkeler ve toplumların başı bir türlü musibetten kurtulmuyor. Petrol paraları bu ülkelerin kendi vatandaşları dışında herkesi zengin ediyor. Suriye’de yakılan ateş ülkemiz de dahil olmak üzere bölgenin tamamını ve hatta dünyayı etkileyecek boyuta ulaştı. 600 bine yakın insan bugün Suriye’de Katil Esed tarafından öldürüldü, terörist Esed tarafından öldürüldü. Ona destek verenleri de tarih affetmeyecektir. Bugün Türkiye topraklarında barındırdığı 3 milyon göçmeni ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Ülkemizin göçmenler konusundaki fedakârlığını görmezden gelenler kapılarına birkaç yüz bin mülteci dayanınca hemen sınırlarını kapattılar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Avrupa Birliği’ni de sert sözlerle eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle mücadelemiz yüzünden bizi eleştirenle, bombalar kendi topraklarında patlamaya başlayınca demokrasiyi de özgürlükleri de lafa kaldıracak hale geldiler. Terörle mücadelemiz yüzünden bizi eleştirenle, bombalar kendi topraklarında patlamaya başlayınca demokrasiyi de özgürlükleri de rafa kaldıracak hale geldiler. Kardeşlerim kısa ve öz konuşuyorum; vize konusunda Türkiye’ye terörle mücadele konusunda ‘terörle mücadele yasasını değiştirin’ diyenler önce Avrupa Parlamentosunun kapsında yanında terörist çadırı açanların o çadırlarını kaldırsınlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Malatya’daki 460 milyon TL’lik yatırım ve hizmetlerin toplu açılışını gerçekleştirdi.


d1.

g5

d3

g6

g8

d4

d2

d5

Yorum Yaz Yorum Yaz | Tavsiye Et Arkadasina Tavsiye Et | Yazdyrylabilir Sayfa  Sayfayi Yazdir | Yazdyrylabilir Sayfa  Yukari Çik

Malatya

En Çok Okunan HaberlerKredi Dosya Masraflarını Geri Alma ve ..
Alaaddin OĞUZALP
Alaaddin OĞUZALP
DİLİMİZ
Ramazan BAYRAK
Ramazan BAYRAK
Çaresizlik Öğrenilir mi?
Uğur ASLAN
Uğur ASLAN
Kayısının Donması Engellenemez mi?
Fehmi SOLMAZ
Fehmi SOLMAZ
Çanakkale Ruhu
Mustafa CONGER
Mustafa CONGER
Yangınlar ve Korunma Yolları
İbrahim GÜL
İbrahim GÜL

Anket

Yapım Aşamasında


Tüm Anketler

Yazarlık Başvurusu Günlük Gazete

Hürriyet Sabah Milliyet
Yeni ?afak Türkiye Zaman
Ak?am Gözcü Posta

Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Künye | Başvuru | Reklam | Yasal Uyarı| giyim sepeti yenilist||
Malatya Doğanyol Haber Ajansı © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.