Detayli Puan Durumu Tablosu
Doğanyol Haber - Üst
Doğanyol Haber
   
Doğanyol Haber

Arama


Gelişmiş Arama


doganyol haber- desteklediklerimiz

Malatyalı Jobs?

22 Eylül 2011 02:16

Garajda kurdu, Silikon Vadisi'nde büyüttü, örnek aldığı HP'yi rakipleri Microsoft'u, IBM'i geride bıraktı, 370 milyar dolarlık piyasa değeriyle teknoloji dünyasının bir numarasını çıkardı.

Garajda kurdu, Silikon Vadisi'nde büyüttü, örnek aldığı HP'yi rakipleri Microsoft'u, IBM'i geride bıraktı, 370 milyar dolarlık piyasa değeriyle teknoloji dünyasının bir numarasını çıkardı. iPod ile müzik, iPhone ile cep telefonu, iPad ile tablet bilgisayar pazarında, Pixar ile film işinde taşları yerinden oynattı. Tüm bu endüstrilere yön veren ABD'li Apple'ın yakaladığı başarıda en önemli rolü üstlenen isim ise hiç şüphesiz şirketin kurucularından 56 yaşındaki Steve Jobs.

Tüketici elektroniğinin lider firmalarından Apple'ı bugünlere getiren efsanevi yönetici ve girişimci Steve Jobs'ın merakla beklenen biyografi kitabında, üvey annesinin Malatya kökenli olduğu belirtiliyor.

Yakalandığı kanser hastalığının ilerlemesi sonucu CEO'luk görevini bırakan Steve Jobs, kişisel hayatının gizli kalmış yönlerini, Apple'ın başarısının ardındaki sırları biyografi alanının en önemli isimlerinden Benjamin Franklin ve Albert Einstein'ın yazarı “Walter Isaacson”la paylaştı. 21 Kasım tarihinde piyasaya çıkacak kitabın yazımı halen sürüyor. Biyografi dünyayla birlikte Türkiye'de de aynı tarihte kitabın yayıncısı “Domingo” tarafından Türkçe versiyonla piyasaya çıkarılacak.

Milliyet'ten Şükrü Andaç'ın haberine göre, Jobs'la yapılan 40'ın üzerinde yüz yüze görüşmenin ardından bazı bölümleri kendisinin dilinden yazılan kitabın girişinde Türkiye ile ilgili önemli bir ayrıntı yatıyor. Bu bölüm Jobs'un ailesiyle ilgili bölümlerinde yer alıyor. Jobs, doğar doğmaz gerçek ailesi tarafından evlatlık verilmiş, Jobs'u evlat edinen ailesi büyütmüştü. Steve Jobs, gerçek anne babasını bugüne kadar hep biyolojik, sperm-yumurta bankası olarak görürken, kendisini büyüten ebeveynleri gerçek ailesi olarak tanıttı hatta diğerleriyle hiç görüşme yoluna gitmedi.

ANADOLU'DAN GÖÇ
Steve Jobs'un Anadolu bağlantısı onu büyüten annenin geçmişinde yatıyor. Paul, Clara Jobs çifti tarafından büyütülen Steve Jobs'un üvey annesi Clara'nın tam adı “Clara Hagopian Jobs”. Steve Jobs'un biyografisinde anlatılanlara göre Clara, 1915 döneminde Türk-Ermeni olaylarını takiben ABD'ye göçen bir ailenin çocuğu.

Clara'nın babası Louis Hagopian, annesi ise Victoria Artinian. Louis Hagopian 1894 Malatya doğumlu, Victoria Artinian ise 1894 İzmir doğumlu. Bu bilgilere göre Steve Jobs'un Osmanlı döneminde Anadolu'da yaşayan sonrasında ABD'ye göçen bir ailenin kültürüyle yetişen Clara Hagopian tarafından büyütüldüğü ortaya çıkıyor.

Bu ailenin geçmiş dönem bilgileri hakkında görüştüğümüz Türkiye Ermeni Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, o dönemle ilgili kayıtlara ulaşmanın neredeyse imkânsız olduğunu, eldeki kayıtların da resmi olmaktan öte anlatılanlardan yola çıkılarak yazılan metinlerden oluştuğunu söylüyor.

HENÜZ TAMAMLANMADI
“Gurur duymayacağım bir sürü şey yaptım ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim sırlarım yok” diyen Steve Jobs'un kitabın yazarı Walter Isaacson'a ve yazdıklarına müdahale etmeyeceğinin sözünü verdiği belirtiliyor.

Yazımı süren, son haliyle 600 sayfaya ulaştığı ifade edilen Steve Jobs'un biyografisi daha piyasaya çıkmadan Amazon.com'da en çok satanlar ligine girdi, ABD'de ilk baskıda 500 bin adetle çıkmaya hazırlanıyor.

“Steve Jobs” biyografisinin yazarı Aspen Enstitüsü'nün CEO'su Walter Isaacson, CNN'de başkanlık, Time dergisinde sorumlu yazı işleri müdürlüğü yaptı. Benjamin Franklin, Albert Einsten, Henry Kissinger'in biyografilerine imza attı.

Yorum Yaz Yorum Yaz | Tavsiye Et Arkadasina Tavsiye Et | Yazdyrylabilir Sayfa  Sayfayi Yazdir | Yazdyrylabilir Sayfa  Yukari Çik

Teknoloji

En Çok Okunan HaberlerKredi Dosya Masraflarını Geri Alma ve ..
Alaaddin OĞUZALP
Alaaddin OĞUZALP
DİLİMİZ
Ramazan BAYRAK
Ramazan BAYRAK
Çaresizlik Öğrenilir mi?
Uğur ASLAN
Uğur ASLAN
Kayısının Donması Engellenemez mi?
Fehmi SOLMAZ
Fehmi SOLMAZ
Çanakkale Ruhu
Mustafa CONGER
Mustafa CONGER
Yangınlar ve Korunma Yolları
İbrahim GÜL
İbrahim GÜL

Anket

Yapım Aşamasında


Tüm Anketler

Yazarlık Başvurusu Günlük Gazete

Hürriyet Sabah Milliyet
Yeni ?afak Türkiye Zaman
Ak?am Gözcü Posta

Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Künye | Başvuru | Reklam | Yasal Uyarı| giyim sepeti yenilist||
Malatya Doğanyol Haber Ajansı © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.