Detayli Puan Durumu Tablosu
Doğanyol Haber - Üst
Doğanyol Haber
   
Doğanyol Haber

Arama


Gelişmiş Arama


doganyol haber- desteklediklerimiz

Kömürhan'dan Keferdiz'e Yol

04 Şubat 2008 17:11

Malatya İl Genel Meclisi Başkanı Abdurrahman Atay, Karakaya Baraj Gölü şeridinde sahil yolu açılacağını bildirdi. Atay, öncelikle Kömürhan'dan Doğanyol (Keferdiz) ilçesine sahil yolu planlandığını da belirtti.

İl Genel Meclisi'nin, Şubat dönemi ilk toplantısı İl Özel İdaresi Salonu'nda Abdurrahman Atay'ın başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Karakaya Baraj Gölü'nde kafeste alabalık üretimi tesisi için ruhsat isteyenler konusu gündeme geldi.

Başkan Abdurrahman Atay, yatırımın yüzde 60'ının devletin karşıladığını, üretimin 5'te 1'ine de üretim teşviği verildiğini belirterek, "Cazibesi olan bir projedir. Çevreci yatırımdır. İlimiz ve ülkemiz ekonomisine katkısı olan yatırımdır" dedi.

İl Genel Meclisi'nin bazı üyeleri ise, alabalık üretmek için teşvik alanlarının iyi denetlenmesi gerektiğini ve bu konuda bazı endişeleri olduklarını iletince, Başkan Atay, Tarım İl Müdürü'nün bu konuda ayrıntılı bilgi vermesi için meclise davet edeceğini söyledi.

İl Genel Meclisi üyelerine bilgilendirmede de bulunan Atay, Karakaya Baraj Gölü kenar şeridi haritasının İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nce hazırlandığını ve 3-5 milyon YTL'ye mal olacağı belirtilen projeyi, cihaz alımı dahil 30-40 bin YTL'ye mal ettiklerini ifade etti.

Kömürhan Köprüsü'nden Tohma Köprüsü'ne kadar olan 140 kilometre kenar şeridi çizildiğini aktaran Atay, "Öncelikle Kömürhan Köprüsü'nden Doğanyol ilçesine kıyı şeridinde sahil yolu açılması için çalışma yapmayı planlıyoruz. Hatta uzun vadede, Karakaya Baraj Gölü Malatya bölümünde kalan bütün sahil şerit yolu açmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

KÖYDES kapsamında bu yıl, içme suyu olmayan 3-4 köye ilkbaharda içme suyu götürüp, Malatya'da içme suyu olmayan köyün kalmayacağını dile getiren Atay, "Zaten yolsuz köyümüz yok. Bölgemizdeki 27 il arasında en fazla yolu iyi olan iller arasındayız. Kısacası, yol çalışmasında devrim yapıldı diyebilirim" dedi.

Toplantıda, Kale İlçesi Kömürhan Köprüsü mevkiinde Karakaya Baraj Gölü'nde kafeste alabalık üretimi yapmak için başvuran Metin Arıkan'a 15 yıl süreyle kiraya verilmesi kabul edildi. Karakaya Baraj Gölü'nün Yazıhan İlçesi Hayrıntepe mevkiinde kafeste alabalık üretmek için başvuran Yüce Alabalık'ın ruhsat talebinin incelenmesi için de tarım komisyonuna havale edildi.

Yorum Yaz Yorum Yaz | Tavsiye Et Arkadasina Tavsiye Et | Yazdyrylabilir Sayfa  Sayfayi Yazdir | Yazdyrylabilir Sayfa  Yukari Çik

İLK ( 14 ) ADET YORUM LİSTELENMİŞTİR.

Salih MAY

Habere konu sahil yolu ile ilgili olarak, 1945 yılından bu yana çeşitli girişimlerin yapıldığını bilmekteyim. Hatta 1945 yılında, bölge halkının ihtiyacı nedeniyle yapılan talepler sonucu, bölgeye mühendisler gelmiş, o yıllarda Doğanyol'da öğretmenlik yapan rahmetli dayım Ekrem TAŞKIN' da bölgenin keşfi hususunda mühendislerle birlikte 2 gün at sırtında bölgeyi gezmiştir. Sonuç olarak bu yolun gereklilik arz ettiği 1945 yılında kabul edilmiştir.   
Bu mevzunun 67 yıldır gündemde olması üzüntü vericidir. Umarım en kısa sürede bölge halkı için gereklilik ve önem arz eden bu yolun yapımı tamamlanır. İnsanların Kubbe Dağı yolu mahkumiyeti son bulur. Saygılarımla.


[ 08 Şubat 2012 21:07 ]

zeki aslan

doğanyol gevherüşağıköyünden işadamıyım o yolların sıkıntılarını bilirım 40 yıldır seçimler yaklaştıkça aynı cümlelerı konuşurlar lutfen köylu kardeşlerımızı heveslendırmıyelım çünkü dıha köyümüzde cep telefonu çekmiyor yolda yapmazlar baz istesüyonuda kurmazlar bu seçim yatırımıdır sagılarımla

[ 25 Nisan 2011 13:24 ]

erdogan korkma

yapılacak olan projeler cok guzel umarım bu yazılanlr sozde kalmz guzelım ılcemızı gelısırelım

[ 27 Ekim 2009 20:30 ]

doganyollu

hadi hayırlısı ~~

[ 10 Haziran 2009 16:54 ]

Sesim geliyo mu?

İyi çok güzel de bu projeleri başarmak için adam gibi adam lazım.bu birikimde insan lazım.hani meydanda kimse yok .böyle vizyonlu olursa insallah...

[ 09 Mart 2009 17:18 ]

RAMAZAN BAYRAK

80 Lİ YILLARDA DOĞANYOLDA BÖYLE BİR ETÜT YAPILMIŞ .HATTA YAPTIĞIM ARAŞTIRMADA SÜLEYMAN DEMİRELİN BİLGİSİ VE DESTEĞİ VARMIŞ.ŞU AN Kİ SİVRİCE DİYARBAKIR YOLU BİZİM KUBBE DAĞI YOLU KADAR SARP VE ENGEBELİ. KÖMÜRHAN DOĞANYOL ARASI BU YOLDAN DAHA KISA hemde EN AZ 100 KM..ŞU ANDA DOĞUYU GÜNEYDOĞUYA BAĞLAYAN TEK BARAJ KÖPRÜSÜ KÖMÜRHAN .O YÜZDEN BURANIN STRATEJİSİ ÇOK ÖNEMLİ.OLMAYACAK DİYE BİRŞEY YOK.YETERKİ KENDİMİZE GÜVENELİM VE ÖRGÜTLENELİM.GÜNEYDOĞU-GAP-SU-BARAJ-TİCARİ NAKLİYAT HEPSİ GELECEK ADINA BÜYÜK POTANSİYEL OLACAK.

[ 04 Mart 2009 14:38 ]

harun

doğanyola selamlar. inşallah bu proje seçim lafı olmaz. Üç yıl doğanyolda öğretmenlik yaptım sıkıntıyı iyi biliyorum.Sizleri seviyorum.

[ 04 Şubat 2009 11:46 ]

harun

Abdurahman bey akçadağ ilçesi kozalak köyü aliler mezrasına içme suyu verilmedi. omahalle hala içme suyundan yoksun ilgilenende yok haberiniz olsun.

[ 04 Şubat 2009 11:43 ]

AVNİ DOĞAN

BU ÇALIŞMANIZI BAŞARI İLE TAMAMLARSANIZ ADINIZI ALTIN HARFLERLE TARHE YAZMIŞ OLURSUNUZ VE O YÖRE İÇİN BU GÜNEKADAR YAPILMIŞ EN BÜYÜK HİZMETİR SAYGILAR SUNARIM

[ 24 Eylül 2008 23:54 ]

ibrahim

siz buna inanıyormusunuz? ben inanmıyorum.açılırsada görürmüyüm bilmiyorum. ha bu arada ben 26 yaşındayım...

[ 16 Şubat 2008 12:23 ]

BAYRAK

BU PROJEYE İMZA ATAN TARİHE GEÇER..BEKLENTİMİZ BÜYÜK ANCAK İCRAAT ADAMIMIZ YOK

[ 13 Şubat 2008 15:22 ]

cengiz.kale

palavra değil doğru ise çok güzel olur ve proje gerçekleşirse gerçekleştirenlerin elini öperim.


[ 11 Şubat 2008 12:23 ]

kamil

inşallah bu da lafta kalmaz

[ 07 Şubat 2008 10:07 ]

ÖMER DOĞAN

YILLARDIR KANAYAN YARA OLAN KUBBE DAĞINA ALTERNATİF BİR YOL OLUR İNŞALLAH.

[ 05 Şubat 2008 21:39 ]

Diğer Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Malatya

En Çok Okunan HaberlerKredi Dosya Masraflarını Geri Alma ve ..
Alaaddin OĞUZALP
Alaaddin OĞUZALP
DİLİMİZ
Ramazan BAYRAK
Ramazan BAYRAK
Çaresizlik Öğrenilir mi?
Uğur ASLAN
Uğur ASLAN
Kayısının Donması Engellenemez mi?
Fehmi SOLMAZ
Fehmi SOLMAZ
Çanakkale Ruhu
Mustafa CONGER
Mustafa CONGER
Yangınlar ve Korunma Yolları
İbrahim GÜL
İbrahim GÜL

Anket

Yapım Aşamasında


Tüm Anketler

Yazarlık Başvurusu Günlük Gazete

Hürriyet Sabah Milliyet
Yeni ?afak Türkiye Zaman
Ak?am Gözcü Posta

Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Künye | Başvuru | Reklam | Yasal Uyarı| giyim sepeti yenilist||
Malatya Doğanyol Haber Ajansı © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.