Detayli Puan Durumu Tablosu
Doğanyol Haber - Üst
Doğanyol Haber
   
Doğanyol Haber

Arama


Gelişmiş Arama


doganyol haber- desteklediklerimiz

1.Uluslararası Film Festivali

27 Kasım 2010 03:35

1. Malatya Uluslararası Film Festivali, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Fatma Girik, Türkan Şoray, Ayşen Gruda ve Erol Günaydın'ın sahneye çıkması duygusal anlar yaşattı.

Törene Vali Ulvi Saran, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu, AK Parti Malatya Milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz ve Öznur Çalık, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ceyhun Ceylan ile kamu kurum yöneticileri, ilçe ve belde belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. Törene gelen sanatçı ve protokol üyeleri ile davetliler, kongre merkezinin dışına kadar uzanan kırmızı halıda yürüyerek salona girdiler. Festivalde onur ödülü alan sinema sanatçısı Ayşen Gruda ve Erol Günaydın festivalin açılışına birlikte geldiler. Erol Günaydın, salona tekerlekli sandalyeyle alındı.

Ünlü oyuncu Nehir Erdoğan, çok duygulu olduğunu söylerken sinema sanatçısı İzzet Günay da, "Elimizden gelen en güzelini yapmaya gayret ettik. Daha güzel festivaller yapılacak diye umuyorum. Sanat ve kültür festivalleri kentler için çok önemli. Onların yaşamlarını değiştiriyor, onları heyecanlandırıyor. Diğer kentlerinde düzenleyeceğini bekliyorum. Malatya'da bir ilki deneyerek benzeşmeye son vererek, mizah ve komedinin ağırlıklı olduğu bir festivali düzenlemeye kara verdi. Uluslararası olması da önem taşıyor. Hem bayan ve hem de erkek sanatçılar ilk kez birincilik ödülünü alacaklar. Buda Türkiye'de bir ilk oldu.

Ünlü oyuncu Ali Sunal ise, "İnsanın kendi memleketinde böyle bir festival olması çok güzel. Konseptin babam olması ve mizah olması, babamın anılıyor olması çok hoş. Malatya şahane bir şey yaşıyor" dedi.

Malatyalı olan sanatçı Kenan Işık ise, "Malatya'da böyle bir festival olması Malatya için çok önemli.Sanat ve kültür geliştiği takdirde ülkenin sorunları daha kolay çözülür. Malatya'da bir sinema festivalinin olması benim için gurur verici bir şey" diye konuştu.

Açılışa sinema sanatçıları Fatma Girik ve Türkan Şoray birlikte geldi. Şoray, "Böyle bir festivalin Malatya'da düzenlenmesi çok güzel. Bizde o mutluluğu yaşamak için buradayız" dedi.

Festivalin sunuculuğunu yapan Ali Sunal, baba memleketinde olmanın heyecanını yaşadığını söylerken, festival yönetmeni Ali Çalışır da, Malatya tarihine yaraşır bir festivalle tanıştığını belirtti.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, eski filmleri olan özlemin kendisinde de olduğunu söyleyerek, Malatya Belediyesi'nin sanatsal ve kültürel faaliyetlere ağırlık verdiğini kaydetti.

Malatya Belediyesi'nin İnönü Üniversitesi ile ilk kez uluslararası bir heykel sempozyumu düzenlediğini hatırlatan Çakır, Malatya Sanat Merkezi'nde şuanda 700 çocuğun 17 ayrı sanatsal dalda faaliyette bulunduğunu söyledi. Malatya'da önemli devlet adamları kadar sanatçılarında yetiştiğini ifade etti.

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, ekonomik büyüme için sanatsal ve kültürel alt yapının da hazır olması gerektiğini vurgulayarak, kentlerin gelişmesi için kültür-sanat faaliyetlerinin markalaşmayı daha da hızlandıracağını ifade etti. Fındıklı, "Malatya inşallah bu ayın sonunda büyük şehir ilan edilecek. Ama kağıda ve kanuna büyük şehir yazılması ile büyük şehir olunmuyor. Bizim Malatya olarak mantığımızı ve dünyaya bakışımızı değiştirmeliyiz" dedi.

Malatya'nın Doğu ile Batı Kuzey ile Güney arasında önemli bir geçiş noktası olan Malatya'nın ekonomik ve kültürel hayatta önemli bir il olduğunu belirten Vali Ulvi Saran da, Malatya'nın sinema ve sahne sanatlarında çok önemli isimler yetiştirdiğini kaydetti. Malatyalının gerek ekonomide ve gerekse de sosyal hayatta, gerekse de düşünce ve sanat alanın da iddialı isimler yetiştirdiğini ve bugün Malatyalı işadamlarınca İstanbul'da Malatyalılar ekonomisinin oluştuğunu belirten Saran, "Malatya böyle bir organizasyon için gerekli alt yapıya hazırdır" dedi. Saran, Malatya Uluslararası Film Festivali'nin bugünden büyük metropol şehirlerindeki film festivalleri kadar önemli bir noktaya geldiğini söyledi.

SAHNEDE DUYGULU ANLAR

Tören sonunda Ayşen Gruda ve Erol Günaydın'a Malatya Film Festivali Onur Ödülü verildi. Ödülleri vermek için sahneye davet edilen Vali Ulvi Saran, ödülleri vermek üzere sahneye Türkan Şoray ile Fatma Girik'i davet etti. Girik ve Şoray'ın sahneye çıkmasıyla duygulu anlar yaşandı. Türkan Şoray ödülü Erol Günaydın'a, Fatma Girik ise Ayşen Gruda'ya verdi.

Ödüllerin verilmesinden sonra sahnedeki duygusal anlar esprilere yol açtı. Vali Ulvi Saran, sanatçılara, "Malatya'da daha değerli ödül düşünemedik" diyerek bakır tepsi içerisinde kayısı hediye etti. Açılış töreni hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Yorum Yaz Yorum Yaz | Tavsiye Et Arkadasina Tavsiye Et | Yazdyrylabilir Sayfa  Sayfayi Yazdir | Yazdyrylabilir Sayfa  Yukari Çik

Kültür/Sanat

En Çok Okunan HaberlerKredi Dosya Masraflarını Geri Alma ve ..
Alaaddin OĞUZALP
Alaaddin OĞUZALP
DİLİMİZ
Ramazan BAYRAK
Ramazan BAYRAK
Çaresizlik Öğrenilir mi?
Uğur ASLAN
Uğur ASLAN
Kayısının Donması Engellenemez mi?
Fehmi SOLMAZ
Fehmi SOLMAZ
Çanakkale Ruhu
Mustafa CONGER
Mustafa CONGER
Yangınlar ve Korunma Yolları
İbrahim GÜL
İbrahim GÜL

Anket

Yapım Aşamasında


Tüm Anketler

Yazarlık Başvurusu Günlük Gazete

Hürriyet Sabah Milliyet
Yeni ?afak Türkiye Zaman
Ak?am Gözcü Posta

Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Künye | Başvuru | Reklam | Yasal Uyarı| giyim sepeti yenilist||
Malatya Doğanyol Haber Ajansı © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.