Detayli Puan Durumu Tablosu
Doğanyol Haber - Üst
Doğanyol Haber
   
Doğanyol Haber

Arama


Gelişmiş Arama


doganyol haber- desteklediklerimiz

Kardeş Kanı Bitkisine İlgi..

06 Ekim 2010 01:05

Aktarların kilogramını 120 liradan sattığı "kardeş kanı" isimli bitki, pahalı olmasına rağmen yok satıyor.

Malatya kent merkezinde aktarlık yapan esnaflardan Abdullah Yakar, Türkiye'ye, Çin, Hindistan ve Endonezya'dan gelen "Kardeş kanı" isimli bitkinin kilogram fiyatının 120 lira olduğuna işaret etti.

Yakar, "İçten ve dıştan ağır yaralanmalarda kan dindirici. Toz haline getirip bıçak yaralanması olsun, diğer yaralanmalar da olsun kullanılabilir. Fiyatı yüksek ama, fiyatının aksine çok rağbet görüyor"dedi.

Kış yaklaşınca gribe iyi gelen bitkilere de rağbetin arttığını belirten Yakar, ıhlamur, zencefil, tarçın, havlucan, kuşburnu gibi bitkilerin köklerinin gribe iyi geldiğini ve bu nedenle çok tercih edildiğini söyledi.

Grip ve öksürükte etkili olan ıhlamur, zencefil, tarçın, havlucan gibi bitkilere kuşburnu da ilave edilebileceğini anlatan Yakar, bu bitkilerin soğuk algınlığına karşı etkili olduğunu, ancak bilinçli kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Yakar, "Bu bitkiler doktorun tedavisine destekleyici olmalı" dedi.

Artık insanların bitkilerin faydalarına karşı çok ilgili olmaya başladığını ifade eden Yakar, en çok rağbet gören bitkilerle ilgili de bilgi verdi.
Yakar, şöyle konuştu:

"Kişniş tozu çok rağbet gören bitkilerden. 'Aft' dediğimiz ağızdaki yaralarda etkili. Güçlendirici olarak da çeşitli macunlara katılan bir bitki tozu. Zencefil her türlü karışım içine giriyor. Ülser, romatizma bel ağrıları için yapılan karışımlara katılan bir bitki. Balla veya pekmezle karıştırılarak da tüketilebiliyor. Havlucan, tarçın ve ıhlamur da karıştırıldığında girip ve soğuk algınlığında etkili bir karışım."

Rezene çayının bebeklerin karın ağrısı ve gaz sancılarında etkili olduğunu dile getiren Yakar, bu bitkinin bağırsak sistemini de çalıştırdığını kaydetti.

Hazan isimli bitkinin kereviz tohumu ile birlikte fosfat eritici olduğunu aktaran Yakar, prostat hastalığında da etkili olduğunu belirtti.

Rahmi Esici de, zencefil, havlucan, tarçın, ıhlamur, zerdeçal, yeşil çay, narçiçeği, ada çayı, dağ çayı, yayla çayı, keçiboynuzu, ayva yaprağı gibi bitkilerin gribe karşı etkili olduğunu ve son zamanlarda oldukça fazla ilgi gördüğünü kaydetti. Esici, bitkilerin doktor reçetesine destekleyici olarak kullanılmasını istediklerini dile getirdi.

Yorum Yaz Yorum Yaz | Tavsiye Et Arkadasina Tavsiye Et | Yazdyrylabilir Sayfa  Sayfayi Yazdir | Yazdyrylabilir Sayfa  Yukari Çik

Kültür/Sanat

En Çok Okunan HaberlerKredi Dosya Masraflarını Geri Alma ve ..
Alaaddin OĞUZALP
Alaaddin OĞUZALP
DİLİMİZ
Ramazan BAYRAK
Ramazan BAYRAK
Çaresizlik Öğrenilir mi?
Uğur ASLAN
Uğur ASLAN
Kayısının Donması Engellenemez mi?
Fehmi SOLMAZ
Fehmi SOLMAZ
Çanakkale Ruhu
Mustafa CONGER
Mustafa CONGER
Yangınlar ve Korunma Yolları
İbrahim GÜL
İbrahim GÜL

Anket

Yapım Aşamasında


Tüm Anketler

Yazarlık Başvurusu Günlük Gazete

Hürriyet Sabah Milliyet
Yeni ?afak Türkiye Zaman
Ak?am Gözcü Posta

Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Künye | Başvuru | Reklam | Yasal Uyarı| giyim sepeti yenilist||
Malatya Doğanyol Haber Ajansı © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.